"Avégett vagyunk a földön,
hogy egymást megismerjük,
szeressük és ezáltal
boldoguljunk."
(Nyirő József)
Pénteken avatták fel Szarapka Tibor A gimnazista nevű szobrát Szabadkán. A mű a fiatal Kosztolányi Dezsőt ábrázolja, amint épp elhagyja azt az iskolát, ahonnan kicsapták renitens viselkedése miatt (ráadásul éppen ebben a gimnáziumban volt igazgató az édesapja…). A szobrot Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke avatta fel ünnepélyes keretek között. A kormany.hu oldal így számolt be az eseményről:
A miniszterelnök beszédében kiemelte: akkor is Szabadkára látogatott volna, ha szombaton nem lenne Kosztolányi születésnapja. „A kultúránk mindig is összekötött bennünket, és valahányszor a Vajdaságba érkeztem, habár át kellett lépnem egy határt, mégis mindig úgy érezhettem, otthon vagyok, hálás vagyok ezért önöknek” - fogalmazott Orbán Viktor.
„Magyar vagyok, magyarul írok, és ennél nagyobb szerelmi vallomást nem tehetek a népemnek. Verseim mellé nem voltam hajlandó erkölcsi bizonyítványt is mellékelni” - idézte Kosztolányi Dezsőt a miniszterelnök.
Orbán Viktor ezt követően elmondta, Kosztolányi Dezső nem vált rabjává egyik politikai nézetnek, eszmerendszernek sem, mert ő más rabja volt: ő a magyar nyelv rabja volt. A magyarul gondolkodás egyszerre jelentette számára az eszmét és a politikát, tudta, hogy a szó és a szellem jogán minden porcikájával és leheletével egy közösséghez tartozik, amelynek tagjai itt és ott, mindenütt a világon, mintegy összeesküvésszerűen, magyarul beszélnek.
Ezt követően a miniszterelnök a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium két tanulójával, Husnyák Dáviddal és Szűcs Orsolyával leleplezte a szobrot. Itt érdemes megjegyeznünk, hogy Szűcs Orsolya volt az, aki megnyerte a Kárpát-medencei prózaolvasó versenyünket idén a középiskolások kategóriájában. Neve Szabadkán nem ismeretlen, kulturális rendezvények állandó szereplője ő, népdalénekesként számos helyen fellépett már. Az ünnepség végén ő énekelte el a Himnuszt.
„A magyarok szellemi kincse a más nyelvet beszélők számára szinte feltörhetetlen, de minél kevésbé vigyázunk a magukat magyarnak valló és magyarul beszélő emberekre, ez a kulcs egyre nehezebben fog forogni a zárban” - szögezte le Orbán.
A szoboravatón több halasi is részt vett. Az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület tagjai, dr. Döme Ottó, Hachbold Helga és Király Gábor koszorúzták meg a hét oszloppal körbeölelt alkotást. Emellett a Hatvani-szavalóverseny szervezői és győztesei is elhelyeztek egy koszorút A gimnazista előtt. A felemelő eseményt több kiskunhalasi is megörökítette. A képes beszámolóban Döme Ottó, Faragó Klára, Lucskai Vincze és Szűcs Károly képeit láthatják.
Még büszkén vallom, hogy magyar vagyok,
És nagyapám, a régi katona hallgatja mosolyogva, boldogan, sebforradástól lángol homloka s én térde közt, hadarva szavalok, hogy győznek mindenütt a magyarok. Csak a szeme borul el néha kissé: Jaj, meg ne tudja ez az árva gyermek, hogy vannak messze, különös világok, s aranyba nyílnak a versailles-i kertek, jaj, meg ne tudja és ne lássa őket, ne lássa fényük és ne hallja hangjuk, a magyar szó a hét szilvafa alján körötte most még mint tengermoraj zúg. Óvjátok édesen az édes álmát, mint álmát a szegény beteg gyereknek, hogy meg ne tudja, élete nem élet, és meghalt már, bár alig született meg. Jaj, meg ne tudja, hogy hiába minden, ha dalol és ha a távolba lát, mert néma gyermek minden kismagyar, s a Nagyvilág nem érti a szavát. |
Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület © 2013-2024 |
||
Eddig 279157 látták a honlapunkat. |
2024. december 12.
1811. december 12., 213 éve:
Megszületett Gaál József költ?, drámaíró. 1837-ben az Akadémia levelez? tagjának választotta. 1838-ban a Pesti Magyar Színházban (kés?bbi Nemzeti Színház) mutatták be A peleskei nótárius című háromfelvonásos bohózatát, mellyel nagy sikert aratott.